Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

W Sieniawie rozmawiano o współpracy polsko-amerykańskiej

W Sieniawie rozmawiano o współpracy polsko-amerykańskiej

We wtorek w Sieniawie zastępca wójta gminy Raba Wyżna Mieczysław Kurek wziął udział w spotkaniu z przybyłymi ze Stanów Zjednoczonych przedstawicielami rodziny Sylwestra Antolaka bohatera narodowego USA, pochodzącego z Sieniawy.  Podczas spotkania doszło do rozmów o przyszłej współpracy między polonią amerykańską w stanie Ohio, a gminą Raba Wyżna, której tematem ma być celebrowanie pamięci Sylwestra Antolaka – bohatera odznaczonego Medalem Honoru za swoje bohaterstwo podczas II wojny światowej.

Sylvester Antolak urodził się 10 września 1916 w Saint  Clairsville jako najmłodszy syn Teofila i Marii, którzy wyemigrowali z Sieniawy do Ameryki na początku XX wieku. Sylwester urodził się już na amerykańskiej ziemi.

W czasie II wojny światowej, walcząc na froncie w Cisterna di Littoria we Włoszech, wykazał się niezwykłą odwagą, co przyniosło mu najwyższe odznaczenie wojskowe w USA – Medal Honoru. Jego bohaterskie czyny, w których zaryzykował własne życie, aby uratować swoich towarzyszy, stały się dla Amerykanów symbolem oddania i poświęcenia.

Spotkanie w Sieniawie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej po polsku i po angielsku w zabytkowym kościółku św. Antoniego, gdzie wspólnie modlili się z przybyłymi ze Stanów Antolakami, rodzina Antolaków mieszkająca na co dzień  w Sieniawie oraz mieszkańcy. Goście odbyli przejażdżkę tradycyjnymi półkoskami i odwiedzili groby rodziny Antolaków.  Wspólny obiad obfitujący w tradycyjne polskie dania przygotowany przez miejscowe KGW zwieńczył spotkanie. Wizytę uświetniły góralskie śpiewy i muzyka w wykonaniu grupy artystów z Małej Armii Janosika. W międzyczasie doszło do rozmów o przyszłej współpracy między polonią amerykańską w stanie Ohio, a gminą Raba Wyżna, której tematem jest celebrowanie pamięci Sylwestra Antolaka. W tym celu postanowiono utworzyć  Komitet Społeczny, który opracuje Tablicę Pamiątkową oraz zaplanuje miejsce jej osadzenia na terenie Sieniawy i ceremoniał jej odsłonięcia. W rozmowach  po stronie polskiej wzięli udział między innymi Mieczysław Kurek – zastępca wójta gminy Raba Wyżna, Tadeusz Chlebek – sołtys Sieniawy, Teresa Rusnak i Sylwia Matejczyk – przedstawicielki sieniawskiej społeczności i aktywistki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Sieniawie Natalia Matuszek oraz Anna Piaskowy działająca w imieniu GOK w Rabie Wyżnej.

Warto wspomnieć, że podobne spotkanie odbyło się 5 lat temu, w 2019 roku, również 13 czerwca. Sprawcą obu spotkań i pielęgnowaniem kontaktów z amerykańską rodziną Antolaków jest Sylwia Matejczyk, która zorganizowała te spotkania we współpracy z Teresą Rusnak, sieniawskim Kołem Gospodyń i Gospodarzy oraz aktywnymi mieszkańcami Sieniawy.