Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

Na Rabskiej Górze zabrzmiały pieśni maryjne

Na Rabskiej Górze zabrzmiały pieśni maryjne

W minioną sobotę, w rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz jako akt dziękczynienia Matce Bożej Fatimskiej za cud ocalenia życia papieża przy Obelisku Milenijnym na Rabskiej Górze odbyła się 24. Majówka. Wydarzenie to w tym roku objął swoim patronatem Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej.

Liczni uczestnicy Majówki z Raby Wyżnej, Rokicin, Rdzawki oraz Sieniawy wraz z gośćmi z Polski i zza granicy w towarzystwie ks. Salezjana sdb ze Skawy i młodzieżowego zespołu muzycznego w głównej części modlitewnej odśpiewali Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny i Pod Twoją Obronę. Ze szczytu Rabskiej Góry  zabrzmiały również uwielbione przez papieża pieśni „Chwalcie łąki” , „Po górach dolinach”, „Czarna Madonna”, „Barka” i inne.

Po oficjalnych uroczystościach na majówkowych pielgrzymów czekał poczęstunek przy leśnej watrze, na który zaprosili inicjatorzy wydarzenia  – Jan i Zbigniew Dziwisz wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Na najwyższym szczycie Raby Wyżnej – Rabskiej Górze u zbiegu wszystkich rabiańskich dróg, w zaciemnionym lasem miejscu, gdzie krzyżują się drogi Raby Wyżnej, Rokicin Podhalańskich i Rdzawki, a żółty szlak wiedzie na Babią  Górę, stanął ważący blisko dwie tony granitowy Obelisk. Gdyby nie misternie wyryty napis „Chwała na wysokości Bogu” trudno by było uwierzyć, że jest to dzieło człowieka. Pomnik ten, jest jedyną w Polsce prywatną inicjatywą  pozostawienia trwalej pamięci roku 2000. Obelisk granitowy powstał z inicjatywy Jana Dziwisza, który razem z synem Zbigniewem zaprojektowali i wykonali. 14 września 2000 roku, w święto Podniesienia Krzyża sam pomysłodawca, jego synowie Zbigniew i Włodzimierz, zięć Jan Kubowicz, szwagier Stanisław Fiedor i sąsiad Robert Wojdyła stawiają go na szczycie góry. Obelisk został poświęcony 16 października w 22. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II przez ks. Kanonika Tadeusza Kubowicza, proboszcza parafii w Sieniawie.

W trosce o turystów wypoczywających w Rokicinach Podhalańskich i okolicznych wioskach powstaje szlak turystyczny imieniem Kardynała Karola Wojtyły o barwach niebiesko-biało-żółtych prowadzący od klasztoru sióstr Urszulanek na Rabską  Górę. Trasę szlaku wytyczyli: Jan, Zbigniew i Włodzimierz Dziwisz, Jan Kubowicz, Marian Kurańda oraz Adam Sawina – radny gminy Raba Wyżna. Szlak został poświęcony 13 maja 2002 roku przez ks. proboszcza parafii Rokiciny Podhalańskie Antoniego Syca. Jego bieg został wytyczony faktycznymi śladami Kardynała Karola Wojtyły, który z Rabskiej Góry spacerem schodził do klasztoru Sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich.

W 2003 roku z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II pod Obeliskiem granitowym powstała tablica, którą  wykonali Jan i Zbigniew Dziwisz, a została poświęcona przez księdza z parafii Raba Wyżna Józefa Urbańczyka w święto Chrystusa Króla.

W podziękowaniu za ocalenie życia Janowi Pawłowi II i w rocznicę zamachu na Ojca Świętego od 2000 roku na Rabskiej Górze odbywają się Majówki. Tradycja Majówek podtrzymywana jest już przez 24 lata. Na początku była obecna tylko najbliższa rodzina Jana Dziwisza.

Poprzez wykonanie Obelisku, szlaku, tablicy pamiątkowej pontyfikatu zachęcaliśmy mieszkańców Raby Wyżnej, Rokicin Podhalańskich, Sieniawy oraz Rdzawki do uczestnictwa w tradycyjnych Majówkach w rocznicę zamachu na Ojca Świętego. I tak niech pozostanie, zostać wiernym na wezwanie: „Pilnujcie mi tych szlaków”  – piszą inicjatorzy Majówki na Rabskiej Górze.