Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

Góralskie świętowanie

Góralskie świętowanie

W niedzielę, 26 listopada, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, zjechali do Raby Wyżnej poeci Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, Ziemi Sądeckiej, Ziemi Beskidzkiej, by zaprezentować swoją twórczość na imprezie, którą nazwano niegdyś Świętem Poezji Góralskiej, bo jak wielokrotnie tłumaczył jeden z jej współtwórców śp. Ryszard Klamerus  -„w założeniu nie miało być i nigdy nie było ono konkursem, ale właśnie świętowaniem”.

Świętowanie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej, po której dzięki gościnności ks. proboszcza Dariusza Ostrowskiego orędownicy góralskiej poezji zgromadzili się w sali teatralnej  w Domu Parafialnym. Twórców powitał Andrzej Dziwisz, wójt gminy Raba Wyżna. Włodarz podziękował za pielęgnowanie tradycji tego święta. 

Ze sceny  pośród recytacji góralskich utworów zabrzmiała poezja Tuwima. Gospodynie ze Skawy zaprezentowały swój najnowszy spektakl „Tuwim kontra Tuwim”, który przygotowały pod kierunkiem aktorki Urszuli Tylek.

 Dla wielu poetów rabiańskie święto wpisało się już na stałe w ich kalendarz, ale  dla niektórych była to możliwość zaprezentowania swojej twórczości po raz pierwszy. W tym roku podczas święta zadebiutowali Magdalena Gołucka-Kuczkowicz z Jabłonki oraz Barbara Stożek i Władysława Anna Jamróz z Mszany Dolnej.

W imieniu nieobecnej na spotkaniu, założycielki święta Wandy Czubernatowej wiersz i przesłanie poetyckie wraz z pozdrowieniami przeczytał rabiański poeta Maciej Bochnak z Raby Wyżnej. Potem wystąpili kolejno poeci związani od lat ze świętem: Maria Langer z Sieniawy,  Izabela Zającówna z Raby Wyżnej, Małgorzata Szarlej z Harkabuza, Piotr Bies z Rabki-Zdroju, Julian Klamerus, Małgorzata Bucior, Adam Kwiatek, Stanisław Kita i Roman Oleksy z Nowego Targu, Renata Klamerus ze Spytkowic, Andrzej Dziedzina „Wiwer” ze Szczawnicy oraz   Zbigniew Talka z Jabłonki. Między recytacjami przygrywała na góralską nutę kapela z Raby Wyżnej. Nie obyło się też bez refleksji literaturoznawczyni prof. nadzw. dr hab. Anny Mlekodaj, która od lat sprawuje merytoryczną opiekę nad świętem, a która w tym roku mocno podkreśliła potrzebę pielęgnowania gwary w twórczości poetów oraz odkrywania w procesie twórczym zaklętych w gwarze motywów i doświadczeń oraz historii, tradycji i magii regionu.

Rabiańskie święto gromadzi poetów oraz miłośników tradycji góralskiej. Przy  stole, w rodzinnej atmosferze każdy z przybyłych czerpie wiedzę o tym magicznym świecie zaklętym  w języku literackim i gwarze. Święto ma już długą tradycję. Zainicjowane w roku 1976 przez rabiańską poetkę Wandę Czubernatową  oraz Jana Fudalę, a kontynuowane i pielęgnowane przez kolejnych dyrektorów Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej: Ryszarda Klamerusa i Elżbietę Smółkę do dziś pozostaje w priorytetach działalności kulturalnej ośrodka.