Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

Festiwal Kreatywny 2019

Twórcza eksplozja, czyli festiwal z Dodą i Don Vasylem

Główną atrakcją Festiwalu Kreatywnego, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej, był przegląd tradycyjnych i nowoczesnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych, prezentowany za pomocą licznych warsztatów kreatywnych, które mają inspirować młodych ludzi do działania i rozwijania własnych zainteresowań.  Ukoronowaniem festiwalowego przedsięwzięcia były wieczorne koncerty Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni oraz Dody i zespołu Virgin.

Festiwal poprzedziła kolorowa parada, która przeszła ulicami Raby Wyżnej sprzed siedziby Gminnego Ośrodka Kultury na stadion LKS Orkan. W paradzie można było podziwiać podążającą czerwoną korwetą postać Dody, w której rolę wcieliła się Gabrysia Szyszka, wokalistka Studia Piosenki Young Stars. Tuż za nią w marszu prezentowały się mażoretki prowadzące orkiestrę dętą z Tenczyna, dalej w samochodzie biuic cabrio podążali wokaliści Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej. Uczniowie ze Skawy w widowiskowym stylu prezentowali kulturę indiańską, tuż za nimi w paradzie przeszły zespoły regionalne z Litwy. Paradę zamykał rozśpiewany tabor cygański – w roli Don Vasyla wystąpił tutejszy mistrz akordeonu Ryszard Wolski w towarzystwie pięknych, przyodzianych w kolorowe stroje cyganek. Wcieliły się w nie panie, które tworzą grupę Miłośników Kultury Cygańskiej w Spytkowicach pod kierunkiem Danuty Baliczek oraz aktywne rabianki – Małgorzata Chlipała i Celina Kowalska.

Festiwal otworzył wójt gminy Andrzej Dziwisz, który spotkał się na scenie z przedstawicielami Słowacji oraz Litwy. Wokalne otwarcie festiwalu należało, jak co roku, do wokalistów Studia Piosenki Young Stars oraz Beaty Czajki-Rolińskiej. Następnie zaprezentowały się prowadzone przez Annę Zborek mażoretki z Naprawy, Podwilka i Raby Wyżnej, a wśród nich zdobywczynie pierwszego miejsca w kategorii Scena Buława Seniorki w Mistrzostwach Europy w Zagrzebiu w Chorwacji. Międzynarodowy charakter festiwalowi nadały występy młodych artystów ze Słowacji, Zespołu Tańca Ludowego Starszych Gaja i Kapeli Muzyki Ludowej Ringė z Litwy oraz mistrzowskich par tanecznych z Polski i Ukrainy.

Tancerze reprezentujący Akademię Tańca Nowy Targ wykonali sambę brazylijską. Latynoamerykański taniec podkręcił atmosferę imprezy. Trochę zakręconej zabawy, która wciągała zarówno dzieci, jak i rodziców zafundował widowiskowy program Lady Fama Show. Tuż przed koncertem pierwszej gwiazdy wieczoru Mirosław Stanisławczyk przedstawiciel firmy Blachotrapez – Sponsora Generalnego wręczył uczestnikom festiwalu bilety na mecz Polska – Austria. Jako suport przed koncertem pierwszej gwiazdy festiwalu wystąpiła wokalistka Studia Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej, laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. dwukrotny „Talent Małopolski” Oliwia Duda, która zaśpiewała utwór „When we were young”. Punktualnie o godzinie 20:00 odbył się koncert króla cygańskiej muzyki. Zbierające się nad stadionem czarne chmury rozgonił wiatr, a na scenie podczas koncertu Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni rozgorzała gorąca atmosfera. Pośród cygańskich tancerek śpiewał Don Vasyl, całość tworzyła kolorowe i niezapomniane widowisko.

Po koncercie pierwszej gwiazdy wieczoru nadszedł czas na niezwykłe show z udziałem kolejnej gwiazdy – Dody i zespołu Virgin. Tuż przed koncertem na scenie pojawiła się kolejna wokalistka Studia Piosenki Young Stars Natalia Pochroń, która wykonała utwór „Because the night”.

Koncert Dody okazał się niesamowitym spektaklem muzycznym. Piękny głos utalentowanej artystki i zaaranżowane przez zespół sceny spektaklu ciągle zaskakiwały publiczność. Uwagę przykuwały także sceniczne kreacje artystki, które zmieniała kilkukrotnie. Sam koncert przyciągnął sporą rzeszę fanów i okolicznych mieszkańców. Artystka zaśpiewała swoje największe przeboje i nowe piosenki. Po koncercie jeszcze przez godzinę rozdawała autografy i pozowała do zdjęć z fanami.

Zgodnie z ideą Festiwalu Kreatywnego na płycie stadionu w Rabie Wyżnej stanęły liczne stoiska z różnymi kreatywnymi – tradycyjnymi i nowoczesnymi grami, zabawami i formami rekreacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję poszukiwać inspiracji na spędzanie czasu wolnego w tradycji –  uczestnicząc w warsztatach GRY I ZABAWY TRADYCYJNE, podczas których prezentowane były zabawy naszych rodziców np. cymbergaj, zośka, gra w klasy, gra w gumę, w WARSZTATACH REGIONALNYCH z wyrabianiem sera, moskoli, folkowym tworzeniem z siana, pleceniem wianków, wypiekami regionalnymi. Na płycie stadionu stanęło także MINI ZOO ze strusiem Romanem w roli głównej. Były też warsztaty artystyczne CZARY Z FILCU, podczas których dzieciaki tworzyły z artystką Kają Gościniak filcowe stwory – pióropusze, ptaszki i ozdoby na patyku oraz pokaz rzeźbienia w drewnie, którego bohaterem był rabiański artysta Dawid Wędziarz.

Nowatorskie formy zajęć prezentowane były za sprawą WARSZATÓW ROBOTYKI, STOISKA MALI KREATYWNI, WARSZTATÓW MALOWANIA PIASKIEM NA SZKLE, „ŻYJ ZDROWO ALBO JAK BYĆ FIT” – stoiska klubu Fitnessland, w którym można było skorzystać z porad dietetyka, rehabilitanta, trenera personalnego. MOBILNE STUDIO URODY z nowoczesnymi zabiegami kosmetycznymi zadbało o to, jak być pięknym. Zgodnie z ideą integracji oraz wychodząc naprzeciw osobom niepełnosprawnym Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Rabki-Zdroju, uczestnicząc po raz kolejny w festiwalu, zorganizował dla dzieci niepełnosprawnych warsztaty plastyczne przy stoisku RAZEM Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki sponsorom i partnerom.

SPONSOR GENERALNY

BLACHOTRAPEZ, PRZYSTAŃ W KABANOSIE  

SPONSOR OFICJALNY

BANK SPÓŁDZIELCZY W RABIE WYŻNEJ, RAPACZ MARKET, UBEZPIECZENIA ŁAPKA, PCD SALAMI

SPONSOR BAZOWY

MATAZET, IZOLACJE – RUBIŚ, KOMPLEKS BESKID SPYTKOWICE, SKŁAD MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ANDREX, WINROOF I FITNESSLAND, KUMOROWICZ MEBLE&WNĘTRZA, SOFI – WŁAŚCICIEL STOISKA 4F EWA I ZENON BIELARCZYK, RABDOM, TERMY GORĄCY POTOK, AUTO-BOSS AUTORYZOWANY DEALER FORDA, MOBILNE STUDIO URODY REVITALIS I BIURO REGIONALNE OLIFAME W RABCE ZDROJU ORAZ STUDIO WIK, STUDIO URODY ZOYA REHAPULS ARTUR PUSTUŁKA, FIRMA BUDOWLANA RABTER JACEK WĘDZIARZ

PARTNERZY

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Rabie Wyżnej, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Rabce-Zdroju, Studio Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej, Akademia Tańca Nowy Targ, KreaTech z Krakowa, Estrada Tyska, Studio projektowe MuaMua Design, Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie, OSP Raba Wyżna, Ludowy Klub Sportowy Orkan w Rabie Wyżnej, Teatr Chrząszcz w Trzcinie, Kawiarnia Hajan i MW Sound Marek Wacławski.

Organizator dziękuje Adamowi Tomczykowi i Ireneuszowi Handzlowi za udostępnienie miejsc parkingowych.