Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

Koncertowy Przewrót Pałacowy

Przywracamy świetność pałacowi w Rabie Wyżnej

10 września przy Pałacu Głowińskich w Rabie Wyżnej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie plenerowe pn. „Koncertowy Przewrót Pałacowy”. Gminny Ośrodek Kultury jako organizator pragnie wskrzesić dawną świetność, dziś opuszczonego i popadającego w ruinę, wspaniałego dworu Głowińskich w Rabie Wyżnej.

Lata świetności dworu przypadały na lata przedwojenne, kiedy to jego właściciele prowadzili pensjonat. Pałac Głowińskich w Rabie Wyżnej oraz jego mieszkańcy Jan i Róża Zduniowie, a potem Wanda i Kazimierz Głowińscy odegrali ważną rolę nie tylko w życiu mieszkańców Raby Wyżnej, ale też regionu krakowskiego czy podhalańskiego. Mowa tutaj o roli dworu, jako ośrodka kulturotwórczego szczególnie w czasach międzywojnia. To w dworze pielęgnowano wartości takie jak: przywiązanie do ojczyzny, do ziemi, do tradycji. W początkowym zaś okresie okupacji – dwór pełnił rolę ośrodka konspiracji niepodległościowej.

Mieszkańcy Raby Wyżnej łączą rozwój rabiańskiej kultury i historii właśnie z dworem i rodziną Głowińskich, szczególnie z Różą Zduń „Panią Dziedziczką” i jej córką Wandą Głowińską. W czasie trwania plenerowego spotkania będziemy nawiązywać do działalności dziedziców, ich losów oraz historii dworu. Już dziś tę wiedzę można zgłębić w wydanej w lipcu tego roku książce – pięknym albumie pt. „Dwory w Rabie Wyżnej i Sieniawie. Historia Rodzinna” autorstwa Marzanny Raińskiej. A co za tym idzie, jednym z ważniejszych punktów programu wrześniowego wydarzenia będzie właśnie promocja tej książki i spotkanie z rodziną Głowińskich.

Mamy nadzieję, że tego dnia skwer wokół pałacu zapełni się gośćmi w strojach z epoki przedwojennej. Spotkanie przed pałacem rozpocznie PIKNIK PRZEDWOJENNY – ZŁOTA ERA RODU I DWORU GŁOWIŃSKICH, który nawiąże do tradycji i zwyczajów pielęgnowanych w dworze oraz w epoce dwudziestolecia międzywojennego i przełomu wieków XIX i XX. Zaplanowano wiele rekonstrukcji w formie warsztatów, zabaw twórczych oraz stoisk, wśród których pojawią się: plener rysunkowy, tradycje myśliwskie oraz „fabryka wódek zdrowotnych” nawiążą do pasji i działalności dziedzica Jana Zdunia, warsztaty i stragany zielarskie, potrawy w ziołach, kuchnia dworska z potrawami epoki – będą inspirowane zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń oraz tradycją gościnności dworu. Ponadto wiele innych nawiązań: zabawy dawne, tworzenie zabawek z drewna, turniej brydża, samochody przedwojenne.

Na piknikowej scenie tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza w pierwszej odsłonie pokażą tańce salonowe końca wieku XIX: walce, lansjery, kadryle, polki…, w drugiej części pojawi się taneczny obraz „W starym kinie” z tańcami lat 20. i 30. – zobaczymy: tango, charleston czy taniec jazzowy. Na roztańczonej scenie staną też panie i panowie ze Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar, którzy to zaprezentują modę Belle Époque trwającą do roku 1914 i modę dwudziestolecia.

Piknik zwieńczy wieczorny koncert przy pałacu, który zaatutowano MUZYCZNE RÉSUMÉ  DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO ORAZ NAJWIĘKSZE ŚWIATOWE PRZEBOJE MUSICALU I OPERETKI. Gwiazdą wieczoru będzie Jacek Wójcicki oraz duet śpiewaków Monika Biderman-Pers i Piotr Karzełek. Artyści wystąpią w specjalnie przygotowanych na ten wieczór aranżacjach w towarzystwie wokalistów Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej. Jak sam tytuł koncertu wskazuje, tego wieczoru usłyszymy największe szlagiery przedwojenne oraz światowe przeboje musicalu i operetki.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

10 września 2023
Zakończone!

Czas

15:00

Lokalizacja

Skwer przy pałacu Głowińskich w Rabie Wyżnej

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej

Możliwość komentowania została wyłączona.