Zadzwoń:

506 820 519

slajd1
slajd2
slajd4
slajd5
slajd6
slajd7
slajd8
previous arrow
next arrow

Krystian Luberda oraz Małgorzata Szarlej, czyli mistrz i uczeń

Krystian Luberda oraz Małgorzata Szarlej, czyli mistrz i uczeń

Dwoje mieszkańców gminy Raba Wyżna artysta rzeźbiarz Krystian Luberda oraz twórca ludowy, poetka i regionalistka Małgorzata Szarlej – są uczestnikami 3 edycji Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz-Uczeń” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wspólnie przez kilka miesięcy realizowali projekt, który zakładał powstanie pięciu rzeźbionych kłód bartnych. W ramach Programu Stypendialnego Mistrz-Uczeń pani Małgorzata pod czujnym okiem mistrza rzeźbiarstwa Krystiana Luberdy szlifowała swój warsztat rzeźbiarski. Na początku realizacji projektu wspólnie wybierali odpowiednie drewno, które nadawało się na barcie. Następnie pnie zostały przewiezione i odpowiednio przygotowane do dalszej kilkumiesięcznej pracy.

Powoli kończy się rok. Za nimi masa żmudnej i ciężkiej pracy przy drążeniu pni. Jednak nie są to zwykłe pnie, to aż 5 kłód bartnych, które od kilku miesięcy dzieją, zgodnie ze sztuką bartniczą. Po wydzianiu kłody, każda z nich została pięknie wyrzeźbiona postaciami świętych, pszczół i niedźwiedzia. Projekt realizujemy jest w ramach Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. link: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Powstałe w trakcie trwania projektu kłody bartne, już posłużyły do prezentowania i promocji na wydarzeniach kulturalnych odbywających się na naszym terenie takich jak: XXXII Orawskie Lato oraz Koncertowy Przewrót Pałacowy „Spadkobiercy wolności” – światło, muzyka, taniec i śpiew w Rabie Wyżnej. Pokaz barci, nazewnictwo i fascynujące opowieści o bartnictwie cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Docelowo po zakończeniu projektu, kłody bartne zostaną zasiedlone rojami pszczelimi i stworzone zostanie demonstracyjne gospodarstwo pasieczne, które będzie służyć do celów edukacyjnych oraz przekazywania tradycji bartniczych i pszczelarskich.