Zadzwoń:

506 820 519

slajd8
slajd8
previous arrow
next arrow

Zabawa na dworze

Zabawa na dworze

11 czerwca na dziedzińcu Zabytkowego Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie odbyła się Staropolska Biesiada Rodzinna „Wszyscy dla Dziedzictwa”, inaugurująca siódmy etap prac w tym wyjątkowym, zabytkowym obiekcie. Celem właścicieli dworu jest bowiem odtworzenie obiektu do pierwotnego wyglądu i przywrócenia mu dawnej świetności, co jednak wymaga wielu badań konserwatorskich i prac. A organizowane na terenie dworcu imprezy mają za cel upowszechnianie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, natomiast dwór jest być miejscem, które ma temu służyć.

Staropolska Biesiada Rodzinna zorganizowana została z okazji odpustu ku czci patrona parafii św. Antoniego. Podczas uroczystości towarzyszącej świętu tradycyjnie zostały poświęcone lilie i chlebki. Po uroczystej Mszy Świętej na dziedzińcu sieniawiańskiego dworu mogliśmy wspólnie brać udział w tworzeniu żywej historii.

Już od wczesnych godzin południowych pracownicy Muzeum Armii Krajowej

im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie prowadzili zajęcia dla dzieci – grę edukacyjną „Życie codzienne w okupowanym Krakowie”. W godzinach popołudniowych rozpoczęto biesiadowanie staropolskie. Po powitaniu przybyłych gości przez gospodarzy i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej Annę Piaskowy, która przybliżyła wspólną historię dworów Raby i Sieniawy, wszystkich gości zaproszono do wspólnego biesiadowania. Swoją obecnością zaszczycił biesiadę również wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz, który powitał artystów i gości.

Uroczyste biesiadowanie rozpoczęto staropolskim obyczajem – wzniosłymi Psalmami w wykonaniu Chóru Wniebogłosy pod kierownictwem Piotra Kowalcze. W pierwszej części biesiady odbyła się prezentacja tradycji staropolskich. Duet Kings Town Dancer, czyli Alicja Szybowicz i Jan Fecko, zaprezentował suitę polskich tańców narodowych i regionalnych, które ze względu na swój niepowtarzalny urok stały się inspiracją dla wielu twórców. Koncert taneczny opowiedział historię miłosną, która mogła wydarzyć się w jednym ze szlacheckich dworków. Po pokazie goście zostali zaproszeni do wspólnego przejścia się korowodem eleganckiego Poloneza oraz poznania angielskiego kontredansa – tańca bardzo modnego i wiodącego prym na salonach między innymi w XVIII wieku.

Koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Ensemble Myrtus i przyjaciele bardzo przypadł do gustu sieniawskiej publiczności. Zabrzmiały utwory różnych kompozytorów XVII i XVIII wieku na historycznym instrumentarium – flety proste, skrzypce barokowe, szpinet, a także dudy. Wykonawcy zaprezentowali głównie muzykę taneczną, która tańczona była na dworach całej nowożytnej Europy. Na koniec zaproszono dzieci, młodzież i dorosłych – do nauki prostych kroków tanecznych branle de Lavandières

W świat dawnej muzyki porwali nas: Julia Kučerová – młoda, utalentowana flecistka studiująca w Akademii Muzycznej w Krakowie; Anna Mar Vidal Farion – studentka klasy skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie,

Elżbieta Ziarnik – studentka klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach,

Agata Sanchez – Martos – wiolonczelistka Orkiestry Filharmonii Krakowskiej,

Tiago Matos wszechstronny perkusista z Lizbony oraz Rodrigo Barata – wszechstronny flecista pochodzący z Portugalii.

Biesiada miała też regionalną odsłonę. Przed publicznością wystąpiły zespoły, które w swoim programie artystycznym prezentują folklor ze swoich regionów – pieśni, tańce, muzykę z Podhala, Spisza i Orawy. Byli to Mali Śwarni z Nowego Targu pod kierownictwem Bernadety Schulc oraz zespół regionalny z Sieniawy pod kierownictwem Barbary Dydziak. Widowiskowo wyglądał występ mażoretek ARVA i ALENA z Raby Wyżnej, Podwilka i Naprawy pod kierownictwem Anny Zborek.

W biesiadzie, o czym trzeba i warto wspomnieć, wzięli udział poeci i twórcy ludowi. Była Maria Langer – lokalna poetka pisząca wiersze i poezje z życia wzięte, autorka dwóch książek; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka – wydała kilkanaście książek dla dzieci i dorosłych o tematyce religijnej, regionalnej oraz związane z tradycją naszego Narodu-poezja i proza, a także organizatorka Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Księdza Kanonika Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”. Obecni byli również: Irena Stopa, twórca ludowy, pochodząca z Jordanowa, członek Eko-muzeum, Halina Opalińska z Bystrej Podhalańskiej, malująca na szkle, wykonująca lampy i witraże; Ewa Talaga z pokazem szydełkowania, wykonanie bransoletek, oferująca do nabycia rękodzieło ludowe; Monika Słowakiewicz – rękodzieło ludowe.

Małopolska Filmowa Grupa Rekonstrukcyjna wystąpiła z dioramą i pokazem umundurowania. Była też okazja do spotkania z Lidią Marek-Jurkowską, pracownikiem Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, kustosz, opiekun zbiorów bibliotecznych i działu artystycznego. Od kilku lat prowadzi warsztaty i lekcje muzealne z dziedziny kaligrafii i iluminatorstwa w ramach działalności edukacyjnej Muzeum. Od 2013 roku uczy się i doskonali swoje umiejętności kaligraficzne w ramach kursów i szkoleń w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, w Szkole Kaligrafii Littera Nova w Krakowie, Laboratorium Sztuk Różnych w Krakowie i innych..

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przybyłe na teren dworu dawne pojazdy konne -wozy, półkoski i miejscowy kucyk z wozem, z przejazdu którym najwięcej radości miały dzieci.

Impreza była współfinansowana ze środków otrzymanych z gminy Raba Wyżna.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie, F.H.U Wiktoria

Partnerzy: Gminny Ośrodek Kultury

Patronat: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Gminy Raba Wyżna, Muzeum AK w Krakowie